Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » Články

Shrnutí české mountainboardové sezony 2009

publikováno 09.03.2010 (aktualizováno 20.04.2010)

 

Letošní rok byl pro český mountainboarding rokem úspěšným, ne že by se snad ve větším měřítku rozrostli řady závodníků a fanoušků tohoto sportu, ale konalo se hned několik akcí, které sklidili zasloužený úspěch a jejichž prestiž se rok od roku určitě zvětšuje.Tím se česká mountainboardová scéna pomalu ale jistě přibližuje okolním zemím, ve kterých je tento sport více než jen aktivitou několika desítek jezdců, kteří mají na svém „terénním kolečkovém prkně“ co předvést a postupně se stává čím dál více atraktivnější nejen pro vyznavače „prkýnkových sportů"

 

Doby, kdy se v českých končinách před více než deseti lety začalo na tehdejších mountainboardech prohánět několik nadšenců, jsou ty tam a je třeba uznat že se hodně změnilo. I když boom extrémních sportů u nás už zdaleka není v začátcích, mountainboarding se stále nestal zábavou masovou, tak jako třeba před lety skateboarding nebo snowboarding, ke kterým spolu s freeboardingem má mountainboarding svou podstatou nejblíže.

 

I když nárůstu lidí s terénním prknem pomáhá i fakt, že se v našich končinách rozrostly řady landkiterů. Však jen zlomek z nich se vydá se svým prknem na kopec, natož aby zakusili závodní atmosféru. Vždyť hlína není sníh a právě v tom má tento sport své kouzlo, do kterého můžete díky následujícímu shrnutí nejvýznamnějších mountainboardových akcí v České republice sezony 2009 nakouknout.

 

Nutno podotknout, že veškeré závodní dění v ČR zatím není organizováno tak jako v jiných sportovních svazech nebo sdruženích formou Českých pohárů nebo sérií závodů. I když mountainboardová asociace již několik let funguje a závody zastřešuje, tak samotná organizace je formou samostatných subjektů, popř. občanských sdružení za potřebné pomoci sponzorů. Snad se v budoucnu toto dění změní a tím obliba i návštěvnost této adrenalinové a vysoce návykové aktivity.

 

 

 

První jarní soustředění

 

Akcí otevírající sezonu se stalo už po několikáté jarní soustředění na Silly Hillu, které se konalo v sobotu 9. května u obce Horní Krupá na Havlíčkobrodsku pod záštitou Boneshaker teamu.

 

Silly Hill je známý jako kvalitní mountainboardový park s dobrým sklonem, vlekem a krásnou okolní přírodou. Akce jsou zde skoro vždy prvotřídní, letos tomu nebylo na prvním soustředění jinak.

 

Celá akce začala už v pátek, kdy na místo dorazilo několik jezdců a fanoušků, po lehkém poježdění následovala party do ranních hodin.

 

Sobotní den se na svahu sešli jezdci ze všech končin republiky a zavítala i jedna slovenská výprava. K tréninku byla připravená upravená boardercrossová trať, dva větší skoky, na nichž se jezdí slopestyle, a travnatá sjezdovka. Celý den vyvrcholil večerním skákáním, při němž byli vidět opravdu všemožné variace skoků od jednoduchých grabů přes rotace až po flipy. Během celého dne se na příjezdové silnici s výborným sklonem proháněli jezdci také na longboardech, které si značná část moutainboardové komunity poslední dobou velmi oblíbila. Počasí vyšlo na výbornou a celý den završilo posezení u ohně.

Za zmínku stojí i účast čtyř slečen, které za poslední dobu rozšířily řady jezdců tohoto, na první pohled, chlapského sportu.

 

  

 

       

--------------------------------------------------------------

 

Exhibice na slalomovém závodu ve skateboardingu

 

Další akcí, jež byla ozdobena účastí „horských prken", se staly slalomové závody ve skateboardingu, které se konaly 13. a 14.  června v Havlíčkově Brodě.

Začátek exhibice se od začátku nesl v duchu technických problémů, a to se stavbou nájezdové rampy a dopadu. Po několika hodinách se dílo povedlo a lešenářské trubky s dřevěnými deskami našly svoji ideální výšku a sklon, nic nebránilo zdařilé exhibici. I když účast mountainboardistů nebyla nijak veliká, předvedli velkolepou show, kterou se úspěšně zařadili ke slalomovým závodům na skateboardech a exhibici na inlinech.

 

         

 

     

 

--------------------------------------------------------------

 

Závody první

 

Alias také Burn out contest no.1, který se konal pod záštitou moravské partičky Dirtyriders o.s.  v moravskoslezském kraji, obci Čeladná, o posledním červnovém víkendu. Nachází se zde sportovní areál Opálená, který je této partičce trnem v oku už nějakou dobou - snaží se zde zrealizovat projek Burn out adrenalin park. Jaro roku 2009 se podařilo k tomuto projektu nakročit správnou nohou, a tak na místní sjezdovce vznikla pěkná trať s mnoha kvalitními překážkami jako např. wallride ( první ryze mountainboardový v ČR), lávka, skoky..

 

I přes nepřízeň počasí se v areálu sešlo 31 závodníků (29mužů a 3 ženy) a kolem stovky diváků. Závodilo se v disciplínách: Downhill, Freeride slalom a Slopestyle. Díky vlhkému povrchu byly první ze dvou jmenovaných disciplín pro závodníky poněkud obtížnější, co se ale nepovedlo ve sjezdech mohlo se napravit ve Slopestylu, kde bylo opravdu na co koukat - výborný diktát skoků byl vidět nejen od české špičky, ale i zahraničních kolegů z Polska.

 

Celý den se nesl pohodovou, i když soutěživou atmosférou spolu s hudební produkcí. Na příští sezonu očekává Dirtyriders o.s.rozšíření areálu o boardercrossovou trať, raily a samozřejmě další překážky. Do budoucna se zde chystá park světových rozměrů, a to nejen pro mountainboarding.

 

           

  

    

--------------------------------------------------------------

Testování O2 Extra Bagu v Rejdicích

 

Není tomu tak dávno, co se ve snowparku v Rejdicích ležících u rozhraní Jizerských hor a Krkonoš objevil nový, zcela unikátní tréninkový doplněk – 02 Extra Bag. Jedná se o jakýsi „vzduchový polštář", který je jediný v ČR a rozměry (19m x 12m), předčí i svého Francouzského předchůdce. Během zimní sezony je standardně otevřený pro veřejnost a od loňského léta je otestován i pro letní použití  - horská kola a mountainboardy.

 

Druhý červencový víkend, po dlouhém domlouvání a plánování, se pražské partě Hardtym mountainboarding (v Rejdicích prezentované pěti členy) podařilo, jakožto testovacím jezdcům zastupujícím mountainboarding, podniknout vše pro to, aby se zde mohli oficiálně prohánět právě i horská prkna. Celá akce obnášela přípravu skoku, rozjezdu a samozřejmě umístění a ukotvení 02 Extra Bagu. Samotné vylaďování zabralo dost času, ale stálo za to. Vzduchový polštář je tréninkový doplněk světové úrovně, a to nejen proto, že se zde dobře  provedený trik dá odjet, ale zejména vyniká svou velikostí a možností dopadnout téměř jakkoliv, bez větší újmy na zdraví. Tímto krokem se pro mnoho jezdců posouvají hranice freestylu zase o kus dále a otevírají se brány k dalším akcím konaným v malebném rejdickém areálu.

 

 

 

    

 

-------------------------------------------------------------- 

Závody druhé

Součástí projektu Rakovnické cyklování, který se konal ve dnech 24.-26.7. 2009, se staly závody mountainboardů. V Rakovníku to byl již druhý ročník. Organizátorem mountainboardové akce byl dredatý závodník známý pod nickem „Jura“, který vše připravil vesměs sám. Letošní novinkou zde byla vyvýšená startovní rampa, která tak dala zrychlení celému závodu.

V pátek byla na programu večerní exhibice na hlavním rakovnickém náměstí - jednalo se o big air a jako vždy bylo na co koukat.

Sobotní závod v boardercrossu se uskutečnil na celkem dlouhé a technicky nenáročné trati, která je v jednom bodě opravdu zákeřná – zejména v situaci, kdy se zde sešli všichni tři startující z dané rozjížďky. Na start se zde připravilo 17 jezdců, o divácky atraktivní pády nebyla nouze. Celá akce se naštěstí obešla bez vážnějšího zranění. Vyhlášení výsledků, ve kterém byl pro vítěze přichystán ranec opravdu hodnotných cen, probíhalo opět na rakovnickém náměstí po dojetí bikového slopestylu a za aplausu všech přihlížejících.

 

    

--------------------------------------------------------------

 

Exhibice na Bike festu v Dolní Moravě

 

Prvního srpna se ve vesničce Dolní Morava konal již tradiční bikový závod ve Slopestylu.

Již po několikáté zde nemohlo chybět ani zastoupení mountainboardistů, kteří si zdejší areál taktéž oblíbily. Počasí vyšlo vinikající, a tak se celovíkendová akce  nesla zejména v duchu hudební produkce, stánků s občerstvením a bikových závodů.Ani zde se neztratily dvě výpravy jezdců na prknech.

Po několika sjezdech, pro mountainboard obtížné a celkem strmé trati, se usídlily u foam pitu, kde předvedli, co je opravdový freestyle. K vidění bylo snad vše co česká špička dokáže a molitan dokonale tlumil i nepodařené dopady. Naneštěstí se nejen pro mountainboardisty jinak parádní víkend stal i místem, kde si jeden z kolegů na prkně zlomil nohu a to právě ve foam pitu. 

 

 

      

 

--------------------------------------------------------------

  

Závody třetí

 

Tentokráte připadly již po několikáté do areálu Modrá hvězda v Rokytnici nad Jizerou.

Závody zde byly přichystané mistrem Pejzmenem, který opravdu ví, co má tato komunita ráda. Počasí vyšlo výborné, a tak se v sobotu 8.8.2009 sešlo mimo jezdců i slušné obecenstvo.

Závody byly vypsány v disciplínách boardercross, slalom a vložený závod.

Boardercross se jel na celkem technické a rychlé trati, takže byl opravdu atraktivní, jak pro jezdce samotné, tak i diváky. Trať je zde typicky biková, a tak se tři jezdci startující společně sotva v některých místech vejdou do trati.

Slalom se jevil o poznání klidnější, ale v žádném případě nudný – vzhledem k startovnímu systému dvou jezdců byl tento závod také kontaktní a na čerstvě posekané hladké sjezdovce byla jízda opravdovým zážitkem.

Vložený závod byl pro letošek novinkou, za zmínku stojí, že celý název zněl: „vložený závod o láhev rumu“. O co zde šlo? Dostat se co nejrychleji na vrchol sjezdovky ke svému prknu a kdo sjel jako první dolu, vyhrává. Co dodat - nejvíce obsazená soutěžní disciplína.

Večerní vyhlášení je zakončené posezením v jedné ze zdejších roubených hospůdek.

 

 

 

    

 

--------------------------------------------------------------

 

Soustředění v Rejdicích

 

Na poslední srpnový víkend bylo naplánované do rejdického areálu soustředění za využití lanovky a O2 Extra Bagu pro mountainboardisty a také mountainbikovou veřejnost.

Celá příprava akce se nesla v duchu komunikačních problémů, a tak se bohužel nesetkala s velikou návštěvností, která by tomuto areálu slušela.

Na programu zde byla páteční příprava pevného můstku k O2 Extra Bagu, na kterém se stejně jako na  organizaci podílel pražský Hardtym mountainboarding.

Po sobotní úspěšné instalaci skokánku i vzduchového polštáře následovalo volné ježdění po celé sjezdovce s občasným využitím skoku, který byl umístěn ve spodní části sjezdovky.

Následoval večerní trénink freestylu do O2 Extra Bagu, kde se skákalo až do tmy. Po tréninku byl na programu večerní odpočinek v místní hospůdce, která patří neoddělitelně k areálu.

Nedělní den byl ve znamení dopoledního volného ježdění a skákání, po kterém započalo sklízení a ukončení celého soustředění, které bylo dobrou přípravou před dalšími závody této sezony.

 

 

    

 

--------------------------------------------------------------

 

Závody čtvrté

 

Dalším závodním zářezem loňské sezony byl již pátý ročník Silly Hill contestu, který se konal stejně jako vždy v Horní Krupé na Havlíčkobrodsku pod patronátem Boneshakeru. Vše se událo jako každoročně začátkem září, tentokrát první zářijový víkend. Počasí bylo díky větru celkem dost chladné a trať po dešti ještě lehce mokrá, tudíž pomalejší. To se ale během větrného dne do odpoledne změnilo.

 

Závodní den začal startem boardercrossu, ve kterém se jelo jako o život, startovní rampa je zde postavná pro tři jezdce a trať ušitá na míru prknům, což byl opravdový zážitek pro začínající i hodně pokročilé jezdce. Tento ročník se stal jako již po několikáté závodem mezinárodním, a to díky polské výpravě, která se nestala vítěznou, jako mnohokrát  před tím. Čeští jezdci se na domácí půdě nenechali od zahraničních kolegů zahanbit a boardercrossové finále patřilo pouze jim.

Další disciplínou měl být slopestyle, ale díky mokrému povrchu se od něj upustilo, a tak se na program dostal big air. Polety byly opravdu úžasné a variace skoků tajily dech. V tomto závodě zaslouženě vyhrál člen polské výpravy, který motal triky opravdu neskutečně, bohužel při posledním neustál dopad a potrhal si kolenní vazy.

Odpolední vyhlášení bylo zakončené již klasickou open air party u ohně, která se protáhla do pozdních nočních hodin.

 

 

 

    

 

--------------------------------------------------------------

 

Závody páté

 

 

Poslední závodní lokalitou v loňské sezoně se staly opět Rejdice, jejichž areál se sedačkovou lanovkou je pro podobné akce jako stavěný.

Závodníci a fanoušci tohoto sportu se zde sešli v devítkami opředeném datu 19.9.2009 aby se utkali v disciplínách: Downhill-slalomcross a boardercross.

 

Celou akci měl pod patronátem pražský Hardtym mountainboarding, pro nějž to byl z organizačního hlediska první mountainboardový závod. Přes obavy a problémy se vše vydařilo na výbornou, a to i díky počasí, které bylo na konec září v horách opravdu perfektní -slunečné s teplotami kolem 23°C.

 

Downhill-slalomcrossová trať byla vytyčená po celé délce sjezdovky, která má více než šest set metrů a s  krkolomnými zatáčkami byla opravdu náročná.  Rychlost na trati byla v některých úsecích opravdu slušná, zvláště po tom, co se v trávě vyjezdila stopa. Při třech startujících jezdcích se tak postup do další rozjížďky kolikrát rozhodoval až v samém závěru trati.

Boardercross se nakonec upravil v závod jednotlivců na čas  kvůli těžkému a rychlému profilu bikové fourcrossky. Přesto byl opravdu náročný, nastoupilo do něj pouhých šest jezdců, trať zvládli více než s grácií. Až na jeden opravdu hrozivý pád, při kterém si jeden z jezdců zlomil žebro a klíční kost, se závody vydařily.

 

Po závodech se sešla početná skupinka diváků s jezdci u připraveného O2 Extra Bagu, kde nebránilo nic tomu začít s exhibicí big airu. Nutno dodat, že i přes celodenní únavu závodníků byly vidět opravdu parádní kousky.

 

Večerní vyhlášení proběhlo v oblíbené hospůdce, která leží přímo pod lanovkou. Následovalo grilování a volná zábava.

 

 

    

 

--------------------------------------------------------------

 

 

Kalendář na sezonu 2010 ještě není kompletní, ale už teď se plánují další ročníky závodů, exhibičních vystoupení a soustředění.Vše směřuje také k tomu, aby se v budoucnu jela série závodů, neboli Český pohár s vyvrcholením v mezinárodním závodě.

 

Více informací, reportů, fotografií a zajímavostí o tomto sportu můžete získat na webových adresách: pražských jezdců - www.hardtym.banda.cz , jezdců z vysočiny - www.boneshaker.cz  (včetně asociace ATBA-CZ) a www.sns-gang.wbs.cz , moravského sdružení - www.dirtyriders.cz

 

 

 

Text: Marek

Korektura: Marta

Foto: Zelda

 

Kategorie: ostatní

Návštěv: 61089
Dnes: 0
Online: 1

Naši sponzoři a partneři
  • leda h...

Aktualita

Video "Sezona 2014"
Průřez mountainboardovou sezonou roku 2014 po evropských destinacích..... Prvosjezd Sněžky, Polská liga, Němcký pohár, mezinárodní sjezd ve Francii, Mistrovství světa boardercrossu v Srbsku, to a mnohem více ve dvaceti minutách!

Kalendář akcí

« 01 / 2019 »
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Nejbližší akceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery